13. aprill 2010

Hambaimplantaatide paigaldamine Kaarli Hambapolikliinikus ja võimalikest alternatiividest

Kaarli Hambapolikliiniku korralisel igakuisel seminaril arutati hambaimplantaatide paigaldamise hetke olukorda ja perspektiive
Dr. Triin Suurorg andis põhjaliku ülevaate oma igapäevastest ravijuhtudest implantaatide paigaldamisel. Põhjalikku ettekannet illustreerisid fotod alates lõikusest, kuni kauni särava naeratuseni välja.
Implantaadi paigaldamine tähendab puuduva hamba asendamist, st puuduva hamba kohale paigaldatakse implantaat ehk hamba tehisjuur. Implantaadi paigaldamiseks tehakse operatsioon. See kestab keskmiselt tund aega, teostatakse tuimestuse all ja on patsiendile täiesti valutu.
Kolme kuni nelja kuu möödumisel, kui implantaat on lõualuusse hästi „kinni kasvanud“, paigaldatakse implantaadile hambakroon.
Implantaadid on tänapäevaseim võimalus asendada puuduolevaid hambaid, kahjuks on nad paljudele patsientidele oma küllalt suure maksumuse tõttu veel kättesaamatud.
Kui implantaatravi ei ole mõeldav on olemas ka teisi alternatiivseid võimalusi puuduvate hammaste asendamiseks.

Üks võimalikest lahendustest on näiteks suust eemaldatav plaatprotees. Hinnaklassilt kõige odavam, kuid võib olla mitte väga mugav. Selle valiku puhul tuleb arvestada, et peate proteesi iga päev korralikult puhastama. Samuti võtab proteesiga harjumine aega.
Teine võimalus on puuduva hamba asendamine sildproteesiga. Ka see on odavam, kuid ka siin on omad plussid ja miinused. Põhimõtteliselt kujutab see lahendus endast tühja koha täitmist kõrval asetsevate hammaste abil. Puuduv hammas asendatakse nii, et tühimiku kõrvalhammastele paigutatakse hambakroonid ning nende külge kinnitatakse jäigalt tühimikku täitev kunsthammas. See on hea võimalus siis, kui need „sillapead“ ehk naaberhambad on varem palju plommitud ja kroonimine on vajalik nende eluea pikendamiseks.
Kõige tähtsam on püüda alati võimalikult kiiresti asendada puuduvad hambad, et vältida hambumuse muutumist, mis raskendab hilisemat hammaste asendamist. Patsiendil võivad tekkida esteetilised kõrvalekalded hammaste nihkumised hambareas, mis muudavad naeratuse ebaesteetiliseks. Hammaste kaotus võib kaasa tuua mao ja seedetrakti haigusi. Igal juhul on mõistlik puuduvad hambad võimalikult kiiresti asendada, siis on võimalik normaalselt süüa ja alati kenasti naeratada.
Seega, puuduva hamba asendamiseks on mitmeid võimalusi ja igaüks saab valida vastavalt oma ootustele ja võimalustele.

Kohtumiseni Kaarlis!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar