17. november 2010

Suuõõne Hügieen II Hambaharjad

Hambahari on peamine vahend pehmete ladestuste (s.o. hambakatu) eemaldamiseks igemete ja hammaste pealt. Käesoleval ajal esineb palju erinevaid hambaharjade mudeleid. Need eristuvad nii haripea kuju ja suuruse, kui ka harjaste paiknemise, tiheduse ja kvaliteedi, käepideme kuju ja suuruse poolest.
See on tingitud paljude tootjate püüdlusest tagada maksimaalset efektiivsust (ehk ergonoomilisust) hambaharja kasutamisel.

Viimasel ajal on märgata tendentsi hambaharja pea suuruse vähenemise poole, kuna arvatakse, et väiksem harja pea võimaldab paremini pääseda raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Hambapesu efektiivsuse tagamiseks peab kasutama hambaharja, mille pea suurus võimaldab korraga pesta kuni 2 hammast. Mitte-eemaldatavate proteeside või ortodontiliste aparaatide kandmisel või hambumusanomaaliate esinemisel on mõttekas lisaks tavalisele hambaharjale kasutada nn soolo-hambaharja (ühekimbuline, hästi väikese peaga). Soolo-hambaharja on mugav ja kerge kasutada hammaste kuhjumise perioodil, sildproteeside alt ja ortodontiliste aparaatide ümber, sammuti ka hambamälumispinna vagude ja –kaela osa pesemiseks.

Soolo-hambahari
Harjaste kõvaduse poolest jaotatakse hambaharjad 4 astmeks:
  • Hard – kõva (mida viimasel ajal praktiliselt ei toodeta)
  • Medium – keskmise kõvadusega
  • Soft – pehme
  • Extra (ultra) soft – väga pehme
Kõva ja keskmise kõvadusega hambaharja valel kasutamisel võib kahjustada nii igemeid kui ka hamba kõvakudesid (hambaemaili ja dentiini kulumine). Selle tagajärjel võivad igemed taanduda ja hambad võivad muutuda ülitundlikeks. Pehme hambahari eemaldab sama hästi hambakatu ja on vähem traumaatiline. Väga pehmet hambaharja soovitatakse kasutada peale kirurgilist menetlust suuõõnes, hammaste ülitundlikkuse puhul ja „kiilu“-taoliste defektide ning emaili erosioonide tekkimisel.

Moodsa hambaharja harjased on sünteetilised, mille pind võib olla kas sile või mikrotekstuuriga. Kunstmaterjalil, millest valmistatakse harjased, on suur eelis – selle külge kinnitub vähem baktereid, ning ümaraks tehtud harjaste otsad on minimaalselt traumaatilised.
Harjased - ümarad otsad on minimaalselt traumaatilised
Harjased võivad paikneda kas otse või „risti-rästi“. Soovitatakse eelistada otse paiknevate harjastega hambaharju, kuna „risti-rästi“ paiknevate harjaste puhul on pesemise efektiivsus madalam isegi pehmete harjaste puhul – nende asetuse pärast muutub hambahari tegelikult kõvaks.

Elektriliste hambaharjade puhul on see hea, et nad pesevad nii öelda ise. Hambaharipea teeb vibreerivaid ja roteerivaid liigutusi (õigemini edasi-tagasi). See tähendab, et hambaharja tuleb ainult sujuvalt liigutada ühelt hambalt teisele. Enamus spetsialistidest arvab, et juhul, kui manuaalset hambaharja kasutatakse õigesti, siis elektrilisel eelised puuduvad. Elektrilised hambaharjad on hädavajalikud inimestele, kes ise ei suuda suuõõne hügieeniga toime tulla (statistika andmetel ≈ 30% elanikkonnast). Eriti soovitatakse kasutada lastel, eakatel ja puuetega inimestel. Tegelikult mina soovitaksin ka laisale inimesele, kes ei viitsi oma hammaste eest hoolitseda.

Elektriline hambahari
Pidage meeles, et hambaharja omadused ei ole ainukesed faktorid, mis tagavad hambapesu kvaliteedi. Selleks, et efektiivselt eemaldada hambakattu, tuleb järgida mõnda soovitust – pesemise sagedus, kestvus, harjamistehnika. Võttes arvesse, et hambavahesid (30% hambapinnast) ei ole võimalik puhtaks saada hambaharjaga, peab kasutama suuõõne hügieeni lisavahendeid (hambaniit, hambavahehari).

Peamiseks igemete ja hammaste kahjustamise põhjuseks peetakse jõudu, mida rakendatakse pesemise ajal. „Mida rohkem, seda uhkem“ – on vale arvamus. Tegelikkuses ilmuvad kahjustused, mis raskendavad hammaste pesemist („kiilu“-taolised defektid, hammaste ülitundlikkus). Peale kasutamist tuleb hambahari pesta voolava vee all, lisaks võib kasutada ka vedelseepi, et eemaldada toidujäägid, hambapasta ja mikroobid. Hambaharja peab hoidma vertikaalses asendis (nt klaasis) hambaharipea ülespoole.

Harjased kuluvad suhteliselt ruttu, mille tõttu tuleb hambaharja vahetada iga 2-3 kuu tagant ja otsekohe peale nakkushaiguse põdemist (nt külmetus, gripp). Igal pereliikmel peab olema isiklik hambahari.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar