23. november 2010

Suuõõne hügieen III Interdentaalsed suuõõne hügieenivahendid

Hambavahed moodustavad 30% hamba üldpinnast ning enamus igemehaigustest on hambaladestuste ja bakterite kogunemise tagajärg just hammaste vahel. Seepärast hambavahede puhastamine erivahendite abil on väga tähtis komponent igemehaiguste profülaktikas.

Hambavaheharjad

Hambavaheharjad on mõeldud:
  • Hambavahede puhastamiseks
  • Ortodontiliste aparaatide eest hoolitsemiseks (nt breketid)
  • Implantaatide ja sildproteeside (alt) puhastamiseks


TePe hambavaheharjad
 
Ülalloetletud situatsioonides on hambavaheharjad asendamatud vahendid. Interdentaalsete harjakeste tööotsik võib olla erineva läbimõõduga, mille valik oleneb hambavahe laiusest ja on individuaalne. Otsa võib ka painutada erineva nurga all, mis teeb harja kasutamise tõhusamaks ja kergemaks. Kasutades hambavaheharju regulaarselt, muutub suuõõne hügieen efektiivsemaks, kuna eemaldatakse rohkem hambakattu ning selle tulemusena kõrvaldatakse ka halb hingeõhk.

Harjased on valmistatud nailon kiududest, mis on kunstmaterjal ning ei kahjusta hambapinda. Hambavaheharjad on mitmekordselt kasutatavad, kuid kuluvad suhteliselt kiiresti (peab umbes 2-3 nädalat vastu). Tuleb järgida harjaste kuju ja õigeaegselt asendada!

Hambavaheharju soovitatakse kasutada enne hambapesu kaks korda päevas, mille peale kantakse natukene hambapastat ning vahede puhastamine toimub edasi-tagasi liigutustega. Peale kasutamist pestakse hambavaheharju voolava vee all ja vedela seebiga ning hoitakse tolmust kaitstud kohas (nt karbi sees).TePe hambavaheharjad - erinevad suurused
 

Hambaniit

Hambaniiti kasutatakse hambavahede puhastamiseks. See on eriti hädavajalik kitsaste hambavahede, hammaste kuhjumise ja hammaste vahel olevate täidiste puhul. Just tänu hambaniidile kõrvaldatakse kõige efektiivsemalt halb hingeõhk suust (halitoos). Hambaniiti soovitatakse kasutada kõigile, kuna hambaharja ehitus ei võimalda harjastel pääseda piisavalt sügavale hammaste vahele, selle tulemusena võivad nii hambakatt, kui toidujäägid sinna alles jääda.

Hambaniitide peamised liigid:
 

OralB vahatatud hambaniit
 

Vahatatud

Vahatatud hambaniit libiseb kergemini hammaste vahele, peab paremini rebenemise vastu, kasutusel väga lihtne. Kuid puhastusvõime võrreldes mitte-vahatatud on madalam.


Jordan vahatamata hambaniit
Mitte-vahatatud

Paisudes saavutavad suurema pindala, mis kontakteerub hambapinnaga ning see tähendab, et efektiivsemalt eemaldavad hambakatu. Hambaniit võib olla immutatud erinevate ainetega (mentool, fluor, valgendavate vahenditega, tundlikkuse vähendavate ühenditega).

OralB Superfloss

SuperFloss

Hambaniit, mis koosneb 3 osast (üks läheb teise üle). Esimene osa – on tihke kiud, mis võimaldab niiti viia hammaste vahele, sildproteesi alla jne. Teine osa on jämedam, sellega puhastatakse laiad hambavahed, ortodontilised ja proteetilised konstruktsioonid (sildprotees, kroon, implantaat). Kolmas osa – see on tavaline hambaniit, millega võib puhastada ka kitsad hambavahed.

Hambaniiti peab kasutama regulaarselt alates varajasest lapsepõlvest, kui formeerub harjumus hammaste hoolitsemise eest. Soovitatakse kasutada vähemalt kord päevas näiteks õhtuti enne hambapesu. Ka hambaniidiga tuleb olla ettevaatlik, kuna vale kasutamisega võib igemeid kahjustada (tekib igemetaandumine).

Juhul kui tavalise hambaniidi kasutamisega ei õnnestu harjuda on olemas spetsiaalsed hoidjad, mis hõlbustavad niidi kasutamist (eriti tagumiste hammaste puhul).


Jordan hambaniidi hoida
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar