7. juuli 2011

Suuõõne hügieen V Suuloputusvedelikud

Vanasti kasutati suuloputusvett peamiselt hingeõhu värskendamiseks, tänapäeval lisatakse suuveele mitmeid antiseptilisi aineid, mis aitavad pidurdada hambakatu tekkimist. Lisaks sellele takistab suuvee regulaarne igapäevane kasutamine igemepõletiku teket ning parandab kogu suuõõne tervist. Suuvesi on eriti hea abivahend puudulikku motivatsiooniga patsientidele, puuetega inimestele.

NB! Suuvedelik ei asenda mehaanilist hammaste pesemist (st hammaste harjamist ja niiditamist). Suuvesi on ideaalne täiendus hambapesule.

Enamik suuloputusvedelikest sisaldab oma koostises fluoriide (aminofluoriid, tinafluoriid), mis soodustavad remineralisatsiooni ning tugevdavad hambaemaili (kaitsevad hambaaukude eest). Suuvedelikke soovitatakse kasutada igapäevaselt hommikul ja õhtul peale hambapesu ning soovi ja võimaluse korral ka päeva jooksul peale sööki. Fluori sisaldavad suuveed on hädavajalikud inimestele, kes kannavad ortodontilisi (nt breketid) või ortopeedilisi (nt sildproteesid) aparaate – esineb selliseid kohti kuhu hambahari ei pääse, kuid pääseb suuvedelik.

Hammaste ülitundlikkus on veel üks levinud probleem, millega suuvedelik edukalt võitleb. Juhul kui lisaks fluorile sisaldab suuvesi ka tundlikust vähendavaid aineid (nt natrium kloriid, natrium nitraat). Sellist suuvett kasutatakse peale hambapesu ja need aitavad vähendada valuaistinguid, mis tihtipeale kaasnevad hammaste ülitundlikkusega.


Igemehaiguste profülaktikas on kõige levinum kloorheksidiini (CHX) baasil suuvesi, mille kontsentratsioon varieerub erinevates vedelikes 0,12-0,2%-ni. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega ning tänu sellele avaldab oma mõju 12-18 tunni jooksul.

Mitmed läbiviidud uuringud on näidanud, et tänapäeval on kloorheksidiin kõige efektiivsem vahend hambakatu tekkimise pärssimisel ning igemepõletikke ravis (70-90% ulatuses kasutades 2 korda päevas).

Kloorheksidiini kõrvaltoimeteks on:
  • valguskõvastuvate täidiste ja hammaste värvumine (õigemini see värvib biofilmi ehk hambakattu, mis peale hambapesu jäi hammaste peale)
  • maitseaistingu muutmine (mis on ajutine ja läheb iseenesest üle ravikuuri lõppedes)
  • pikkajalisel kasutamisel (üle ühe kuu) see soodustab igemepealse hambakivi ja düsbakterioosi tekkimist
Kloorheksidiini toime väheneb vere, mäda ja hambapasta jääkide juuresolekul. Sellepärast soovitatakse peale hambapesu, enne kloorheksidiini kasutamist suu hoolikalt puhta veega läbi loputada.

1 kommentaar:

  1. Hmm, aga miillised on üldse parimad suuveed Eesti turul?

    VastaKustuta