20. juuni 2012

Hambahari läbi ajaloo

Erinevalt teistest loomariigi esindajatest on inimese hambad evolutsiooni käigus tublisti arenenud, et toime tulla erinevate toitude mälumisega ning ühisteisega kommunikeerumisega.
Kui tänapäeval räägitakse juba väga varajases elueas lapsele hammaste harjamisest, siis meie esivanematel kulus selleks väga pikk aeg, et mõista suuhügieeni olulisusest ning kasutusele võtta esimesed hambaharja meenutavad vahendid.

Umbes 3000 aastat e. Kr. hakkasid meie esivanemad rohkem huvi tundma oma suuhügieeni vastu ning võtsid kasutusele hambaharja taolise instrumendi. Selleks oli puuoks, mis oli ühest otsast harjataoliseks näritud. Harjataolise oksapoolega nühkisid nad hammaste vahele jäänud tahked toiduosakesed minema. Mõned oksad, millest hambahari oli tehtud, sisaldasid baktereid, mis aitasid ära hoida hammaste lagunemist.

Puuoksast tehtud algeline hambahari
1000 aastat hiljem tulid egiptlased välja esimese hambapasta laadse suuhooldusvahendiga. Selle koostisosadeks olid pimsskivi ja veiniäädikas. Selle pasta kandsid nad hammastale kasutades seda sama puuoksast tehtud hambaharja - see oli esimene kord ajaloos, kui hambaharja ja hambapastat hakati koos kasutama.

Läbi sajandite on erinevad tsivilisatsioonid tulnud välja erinevate hambahooldustehnikatega. Antiik-roomlased leidsid, et inimese uriin valgendab ja tugevdab hambaid. Tänaseks on teada, et uriin sisaldab ammoniaaki, mis aitab hambaid puhastada ning seda ainet kasutatakse tänaseni hambapastade koostises.

1498. aastal leiutasid hiinlased hambaharja, mis oma ehituselt meenutab tänapäevast hambaharja. Selle vars oli tehtud bambusest või luust ning harjased sea turja karvadest.
Ajal, mil kaupmehed hiinlaste hambaharja läände tõid kasutasid eurooplased hammaste puhastamiseks ikka hõbedast tehtud otsast peenikest pulka. Hambaharja hakati aksepteerima alles sajandid hiljem.

20. sajandil arendas DuPont nime kandev keemiaettevõtte välja mitmed tänapäevani kasutsuses olevad polümeerid, nende seas ka nailoni. Nailon leidis kasutust ka hambaharjas, sellest tehti harjased. Sealt edasi areneski moderne hambahari.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar