1. oktoober 2014

Rahvusvaheline eakate inimeste päev ja proteesid

Oktoobrikuu esimesel päeval peetakse Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni eestvedamisel rahvusvahelist eakate inimeste päeva (International Day of Older Persons). Selle päevaga peetakse meeles kõiki vanemaealisi ja hinnatakse nende panust ühiskonda.

Tänapäeval elab maailmas umbes 600 miljonit inimest, kes on üle 60 aasta vana ja see number pidevalt tõuseb.  Arvatakse, et  aastaks 2025 on eakate inimeste arv maailmas kahekordistunud.

Ealiste muutuste tõttu peavad paljud inimesed kasutama hambaproteese. Seepärast räägimegi tänases artiklis hambaproteesidest ja nende hooldamisest.
Harjumine uue hambaproteesiga

Pärast suust-eemaldatava proteesi paigaldamist võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Olge kannatlik ning püüdke proteesi ebamugavustundest hoolimata kanda, et sellega võimalikult kiiresti harjuda. Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad. Selle aja jooksul kandke proteesi ka öösiti ja eemaldage suust protees vaid puhastamiseks. Hiljem on soovitatav protees ööseks suust ära võtta.

Alguses võib uue proteesiga rääkimine ja söömine tunduda keerulisena. Kõne paraneb varsti, kuid võite sellele ise kaasa aidata näiteks lugedes valjusti peegli ees. Söömisel eelistage pehmemat ja mitte väga kuuma toitu. Suutäied olgu väikesed.

Kui Teil on raskusi uue proteesi suhu asetamisega või eemaldamisega, või te mingil muul põhjusel ei saa proteesi kanda, võtke ühendust oma hambaarstiga. Pange protees suhu vähemalt kaks tundi enne arsti vastuvõtule tulemist – see aitab arstil paremini proteesi korrigeerida.

Proteesi puhastamine

Peske hambaproteese hommikul ja õhtul. Et proteesid võivad kukkudes kergesti katki minna, siis peske neid veega täidetud kraanikausi või pehme käterätiku kohal. Eemaldage proteesid suust ja harjake hoolikalt kõiki pindasid. Ärge kasutage hambapastat, sest see on abrasiivne ja võib proteesid ära kriipida nii, et need hakkavad kiiremini mustust koguma. Pesemiseks sobib hästi nõudepesuvahend või vedelseep ning pehme hambahari või spetsiaalne proteesi puhastushari. Kui proteesil on metallist klambrid, siis tuleb ka need väga hoolikalt puhastada. Kõige lõpuks loputage protees korralikult voolava vee all.

Ärge kasutage kuuma vett, alkoholi, valgendit – need kahjustavad plastmassproteesi, muutes selle hapraks või põhjustades värvi muutusi.

Iga söögikorra järel loputage suu ja protees veega

Peske kaks korda päevas puhtaks ka suuõõs – olemasolevad hambad, keel, igemed ja suulagi. Limaskestade harjamine parandab vereringet suus. Kasutage pehmet hambaharja ja hambapastat. Ärge kasutage sama harja nii proteesi kui suu pesemiseks!

Kord nädalas on soovitav kasutada apteegis müüdavaid proteesi puhastustablette. Pärast õhtust puhastamist hoidke proteese 10-15 minutit puhastustableti lahuses. Selleks asetage sooja veega täidetud anumasse puhastustablett ja seejärel hambaprotees. Puhastustableti lahus aitab proteesidelt eemaldada limaskesta haigusi põhjustavaid mikroorganisme. Loputage proteesid korralikult voolava vee all, et eemaldada puhastuslahuse jääke. NB! Kasutatud lahus visake ära!

Kasutamine öösel

Proteesid, mis toetuvad igemetele, väsitavad limaskesta. Sellepärast on soovitatav proteesid ööseks suust ära võtta ja panna niiske salvrätiku sisse pakituna kaanega plastkarpi või suletavasse kilekotti. Kuivalt hoides muutub proteesimaterjal hapraks ja võib kergesti murduda. Kui aga soovite proteesi kindlasti ka öösel kanda, siis sellisel juhul on eriti tähtis, et proteesid puhastatakse erilise hoolega enne magama minemist.Proteesi parandamine

Proteese ei tohi ise painutada ega lihvida! Proteeside metallist osad on tehtud kroomkoobaltist, mis painutamisel kergesti murdub. Kui protees on mingil põhjusel katki läinud, siis ei tohi seda ise kokku liimida. Nii võib proteesi ära rikkuda ja seda ei pruugi enam parandada saada. Kui hiljem tuleb mõni oma hammas eemaldada, siis mõnikord  saab tühja koha täitmiseks proteesile uue hamba lisada.

Proteesistomatiit

Proteesikandjatel leidub suus alati rohkem mikroobe kui neil, kes proteese ei kanna, sest proteeside pinnal elutseb väga mitmekesine seente ja bakterite kooslus. Proteesistomatiit on proteesiga kokkupuutuva suulimaskesta põletik. Selle põhjuseks ei ole protees, vaid proteesi pinnale ja pooridesse kogunev mikroobikultuur. Proteesistomatiidi vältimiseks tuleb proteese igapäevaselt põhjalikult puhastada.

Järelkontroll

Patsiendid, kellel oma hambad puuduvad, peavad käima igal aastal hambaarsti juures kontrollvisiidil. Esimene kontrollvisiit hambaarsti juurde tuleks teha poole aasta möödudes pärast proteesi valmimist. Edaspidi peaks kontrollis käima korra aastas, kui pole muud põhjust tihedamaks külastuseks. Visiidi käigus kontrollitakse lisaks hammaste ja igemete tervislikule seisundile ka proteesi istuvust, sest muutused suus on aeglased ning patsient ei avasta neid enne kui need on põhjustanud suuremat kahju. Proteesid jäävad “lõdvaks” ka siis kui patsient kaalus alla võtab! Lõualuu muudab pidevalt oma kuju ja vastavalt sellele tuleb korrigeerida ka proteesi. Vajadusel baseeritakse protees ümber, mille käigus lisatakse proteesi põhjale lõualuu kujumuutuse võrra plastmassi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar